„NIE nowotworom u dzieci” Fundacji Ronalda McDonalda
816
post-template-default,single,single-post,postid-816,single-format-standard,bridge-core-2.3.6,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-22.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.2.0,vc_responsive

„NIE nowotworom u dzieci” Fundacji Ronalda McDonalda

Fundacja Ronalda McDonalda i Wójt Gminy Jerzmanowa Lesław Golba organizują specjalną edycję badań
„NIE nowotworom u dzieci”. Przez trzy dni lekarze radiolodzy na pokładzie Ambulansu – unikalnej, mobilnej stacji medycznej składającej się z dwóch gabinetów lekarskich wyposażonych w nowoczesny sprzęt ultrasonograficzny – przebadają ponad 200 dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat. Badania są bezpłatne, dzięki współfinansowaniu przez Fundację i Gminę Jerzmanowa. Samorząd przeznaczył na ten cel ponad 22 tys. zł.

Bezpłatne badania dla dzieci w Gminie Jerzmanowa

Celem badań USG u dzieci jest dokładna ocena stanu narządów wewnętrznych oraz wykrycie ewentualnych odstępstw od normy. Badania te realizowane są zgodnie ze wszelkimi standardami medycznymi określonymi przez Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne. Wykonują je doświadczeni lekarze radiolodzy.

Czas potrzebny na badanie to około 15 minut. Po zakończeniu rodzice otrzymają wynik badania oraz ewentualnie poradę lekarską.  Badanie przeznaczone jest dla dzieci od 9 miesięcy do 6 lat.

Czas: 1-3 marca 2023 r.

Miejsce: ambulans stanie na parkingu przy Hotelu Rodos w Jaczowie (ul. Obwodowa 1)

Wcześniejsza rejestracja na badania

WAŻNE: Aby wziąć udział w badaniu USG, należy wcześniej zarejestrować dziecko, dzwoniąc
pod numer 76 836 55 46 i/lub 76 837 36 18 w dniach 20 – 22 lutego 2023 r.w godz. 8.00-14.00.

O zapisie decyduje kolejność zgłoszeń. Udział w badaniu bez rejestracji nie jest możliwy.
Liczba miejsc jest ograniczona.

Dlaczego warto przebadać dziecko?

W Polsce rocznie diagnozuje się ok. 1200-1300 nowych przypadków nowotworów u dzieci. Gdy dziecko choruje, dorośli są bardzo często zaskoczeni i bezradni. Nowotwory u dzieci wykryte we wstępnej fazie rozwoju są w większości przypadków wyleczalne. Właśnie dlatego powszechna diagnostyka i profilaktyka to jeden z podstawowych sposobów na skuteczną walkę z chorobą.

Szansą na profilaktykę jest prowadzony od 17 lat przez Fundację Ronalda McDonalda program bezpłatnych, ogólnopolskich badań USG dzieci.

„Formuła programu oznacza skupienie się na badaniach USG jamy brzusznej, w kierunku zmian nowotworowych oraz wrodzonych wad nerek i dróg moczowych. Wczesna diagnoza pozwala na szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia zachowawczego i/lub chirurgicznego. Zapobiega to rozwojowi przewlekłej, a nawet schyłkowej niewydolności nerek, wymagającej stosowania dializ lub przeszczepienia nerki. W Polsce na przewlekłą chorobę nerek cierpi ponad 4 miliony osób dorosłych, ale jest ona rozpoznawana u zaledwie 5% z nich. Cieszymy się, że dzięki temu projektowi, przy wsparciu naszych Partnerów – Fundacji Globalworth oraz Dussmann, możemy dotrzeć z profilaktyką do większej liczby dzieci” – wyjaśnia prof. Adam Jelonek, Honorowy Prezes Zarządu Fundacji Ronalda McDonalda.

10 najczęstszych anomalii wykrytych w trakcie przesiewowych badań USG w grupie 67 594 małych dzieci:

  • powiększone węzły chłonne (5572)
  • wędrujące jądra (3524)
  • niezstąpione jądra (1434)
  • poszerzenie układu k-m (1074)
  • zmiany ogniskowe tarczycy (944)
  • powiększone węzły chłonne brzuszne (930)
  • powiększenie śledziony (662)
  • wodniak jądra (592)
  • duplikacja układu k-m (426)
  • mikrozwapnienia (358).